Hurtownia Elektrotechniczna Fraben Plus jest jedną z najstarszych polskich firm elektrotechnicznych. Istniejemy od 1982 roku.
więcej

Masz pytania?

+48 42 6898275

505 040 296

frabenpl@wp.pl

Godziny pracy:

Pn-Pt 8:00-17:00

Kategorie

Płatności

OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ LC KLASY BC 1F 1 MODUŁ B+C Powiększ do pełnego rozmiaru

OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ LC KLASY BC 1F 1 MODUŁ B+C

OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ 1-FAZOWY (1-MODUŁ) KLASY B+C

Więcej szczegółów

64,99 zł

Liczba modułów: 1P
Klasa: B+C
Prąd znamionowy: 25kA
Graniczny prąd wyładowczy (8/20µs): 50kA
Napięcie pracy trwałej: 275V AC
Napięciowy poziom ochronny:1,5kV
 
Ochronnik przepięć (ang. Surge Protector Devices) jest urządzeniem elektrycznym, który ogranicza przepięcia oraz sprowadza do ziemi prądy udarowe pochodzące od przepięć bezpośrednich oraz pośrednich.

Typowe parametry charakteryzujące ochronnik przepięć:

 • klasa,
 • In– prąd znamionowy (wyładowczy) [kA],
 • Imax (8/20 µs) – graniczny prąd wyładowczy o kształcie 8/20 µs, jaki ogranicznik odprowadzi bez uszkodzenia [kA],
 • Iimp (10/350 µs) – prąd udarowy o kształcie 10/350 µs – wartość szczytowa, wykorzystywana do testowania ograniczników [kA],
 • Uc – graniczne napięcie pracy trwałej [V],
 • Up – napięciowy poziom ochrony [kV],
 • liczba biegunów.


Ograniczniki przepięć B+C powstały w celu zapewnienia skutecznej ochrony urządzeń AGD i RTV, telefonów, faksów, silników, komputerów, modemów, sterowników i instalacji solarnych a także urządzeń w instalacjach fotowoltaicznych, przed przepięciami na skutek wyładowań atmosferycznych oraz innych przepięć powstałych podczas pracy urządzeń elektrycznych. Doskonałe parametry i jakość wykonania podstawowych podzespołów powodują, iż należą do czołówki tego typu aparatów na rynku.

Ograniczniki przeciwprzepięciowe B+C posiadają budowę modułową i wymienne wkłady. Wszystkie modele wyposażyliśmy w sygnalizację zadziałania za pomocą widocznego wskaźnika stanu na przodzie aparatu, lub też poprzez styki pomocnicze - sygnalizacja dźwiękowa lub świetlna.

* Ochronniki przeciwprzepięciowe klasy B + C
Ograniczają przepięcia i sprowadzają do ziemi prądy udarowe pochodzące od obu rodzajów przepięć - bezpośrednich oraz pośrednich. Zapewniają jednocześnie dwustopniowy poziom ochrony. Ich stosowanie nie wymaga używania dławików odsprzęgających, w rozdzielnicyzajmują zdecydowanie mniej miejsca niż ochronnik klasy B, klasy C i dławiki odsprzęgające.

Systemy łączeń - rodzaje sieci
Ochronniki OBV można stosować w systemach sieci TNC, TNCS, TNS, TT i IT

Przeznaczenie: ograniczniki przepięć klasy B+C zapewniają ochronę instalacji elektrycznej i zasilanych urządzeń przed działaniem części prądu piorunowego, oraz wszelkiego rodzaju przepięciami. Spełniają wymagania z zakresu ochrony klas I,II,III.Nie wymagają odstępu ochronnego pomiędzy ochronnikiem, a sąsiednimi urządzeniami technicznymi.

Parametry:

 • klasa ochrony B+C
 • spelnianie wymogów klasy I+II+III
 • max napięcie pracy UC - 440 V AC
 • prąd max (8/20) Imax - 65kA
 • napięcie obniżone - < 1,8 kV
 • prąd próbny (8/20) In - 20 kA


Przepięcia mogą osiągać wartość wielokrotnie przekraczającą wytrzymałość udarową urządzeń. Aby zapobiec ich uszkodzeniu, stosuje się wewnątrz budynku trójstopniowy system ochrony przeciwprzepięciowej.
Badania wykazały, że uszkodzeniu mogą ulec urządzenia, które znajdują się w obszarze do 1000 m od miejsca uderzenia pioruna.

Źródłem zagrożenia dla instalacji elektrycznej, oprócz bezpośrednich wyładowań atmosferycznych w instalację odgromową budynku i napowietrzną linię zasilającą, może być także uderzenie pioruna w metalowe elementy ogrodzeń np. bramę kutą. Przepływ prądu piorunowego przez elementy bramy może spowodować przenikanie przepięć do instalacji elektrycznych poprzez domofony i napędy bram.
Szczególnie narażone na przepięcia są urządzenia typu komputery, faksy, telefony, które posiadają zasilacze impulsowe. Są one bardziej wrażliwe na przepięcia niż zasilacze z transformatorami starego typu.

Co to jest ogranicznik przepięć?
Ograniczniki przepięć są to aparaty stosowane w instalacjach elektrycznych do ochrony przed przepięciami, zbudowane na bazie iskierników lub warystorów. W chwili uderzenia pioruna w linię napowietrzną zasilającą budynek, część prądu piorunowego przedostaje się do instalacji elektrycznej. Stwarza to zagrożenie uszkodzenia zarówno samej instalacji, jak i odbiorników do niej podłączonych. Zainstalowanie ograniczników przepięć tworzy alternatywną drogę przepływu dla prądu piorunowego. Udar jest odprowadzany poprzez przewód PE do ziemi.
Bezpośrednie uderzenie pioruna w instalację odgromową prowadzi do uzyskania wysokiego potencjału przez instalacje elektryczne i przewodzące wewnątrz budynku. Ograniczniki przepięć są częścią systemu wyrównania potencjałów w obiekcie. Ograniczają powstające różnice potencjałów w trakcie przepływu prądu piorunowego w instalacji elektrycznej.

TOWAR FABRYCZNIE NOWY OBJĘTY GWARANCJĄ 24 MIESIĄCE!
POSIADAJĄ WSZELKIE ATESTY WYMAGANE NA TERENIE UNII EUROPEJSKIEJ